Яскравий вінок, сплетений з живих квітів, є невідмінною деталлю жіночого українського національного костюма. Складно уявити собі українку без цієї прикраси. Але далеко не всі знають, що вінок був не просто прикрасою, але й укладав у собі певний магічний зміст.
Українська земля в усі часи була багата квітами. Вони росли не тільки в полях, але й в саду у кожної господині. Дівчата із задоволенням прикрашали квітами свої волосся, оскільки вважалося, що квіти здатні відганяти злі сили й заряджати людину позитивною енергією. Прикраса на голові могла без слів розповісти про сімейний стан її власниці, її характер, почуття та мрії.
Дівчата збирали квіти та виготовляли з них віночки, вплітаючи у них різнокольорові стрічки. Це прикраса вважалася символом цнотливості та захищала дівочу честь. Наші предки знали, що голова є основною частиною людського тіла, тому прагнули захистити її від нечистої сили за допомогою спеціально створених головних уборів. Вінок, сплетений з квітів, виступав оберегом від злих чар.
Починаючи з трирічного віку, дівчата носили на голові вінки, які плели для них матері, підбираючи певні квіти. Українська традиція налічувала безліч різновидів віночків, кожен з яких мав своє значення і створювався з певною метою. Дівчина могла подарувати віночок хлопцю, якого любила, як освідчення в коханні.
Для плетіння вінків використовувалися найрізноманітніші квіти. За традицією до прикраси входили 12 видів квітів, і кожен з них мав своє сакральне значення.
Однак ця комбінація рослин не була обов'язковою. Кожна дівчина плела для себе вінок, самостійно підбираючи для нього квіти й трави, залежно від мети, для якої виготовлялася прикраса. Нерідко для плетіння брали м'яту, чебрець, полин, яблуневий і вишневий квіт. Також використовували материнку, цикорій, папороть, горицвіт, конвалію, колоски пшениці та інші рослини.
Окрім квітів, для виготовлення українських віночків використовувалися кольорові стрічки. Довжина стрічок була трохи довша дівочої коси, щоб сховати волосся від сторонніх очей.
В процесі виготовлення прикраси стрічки впліталися у вінок у визначеному порядку. Перша стрічка, яка розташовувалася посередині, мала коричневий колір – колір матері-землі.
Ліворуч та праворуч від коричневої стрічки розташовувалися жовті, які символізували сонце, потім зелені – символ життя і молодості. Далі йшли стрічки блакитного кольору – колір неба, та сині – колір води. Помаранчева стрічка уособлювала пшеницю і хліб, а фіолетова виступала символом мудрості. Малинова стрічка позначала душевність, а рожева – багатство. Також у прикрасу вплітали білу стрічку, а на її кінцях вишивали зображення сонця та місяця.
Сучасні дівчата теж із задоволенням носять прикраси у вигляді вінків, виготовлені зі штучних квітів та яскравих стрічок. Відмінною альтернативою вінка може стати обруч на голову, прикрашений квітами. Ці аксесуари ви зможете придбати в нашому інтернет-магазині. Вони чудово доповнять наряд будь-якої дівчини та підкреслить її красу і жіночність.