Фільтр
Ціна
грн. грн.
Наявність
7
8
5
6
Категорії

Писанки

Показувати:
Відображати:
Сортування
Модель: Писанка середня. Ручна робота. Кольори в асортименті. Розмір: діаметр писанки - 6см, д..
16 грн.
Модель: Писанка середня. Ручна робота. Кольори в асортименті. Розмір: діаметр писанки - 4см, д..
11 грн.
Модель: Писанка маленька. Ручна робота. Кольори в асортименті. Розмір: діаметр писанки - 4см, ..
7 грн.
Писанки

Писанка – оберіг наших предків

Напередодні світлого свята Великодня багато українських родин займаються розписом яєць, які стануть прикрасою святкового столу. Такі яйця називаються писанками, а традиція їх виготовлення йде корінням углиб століть.

Історія писанки

Традиція розписувати яйця цікавими візерунками з’явилась ще задовго до появи християнства. Не існує точних відомостей про те, в якій саме країні зародився цей звичай. Розписування яєць не є споконвічно слов’янською традицією, оскільки подібний звичай існував у різних народів світу. Однак стародавні слов’яни вважали писанку не просто гарним сувеніром, а використовували її в якості оберега. Українці перетворили розпис яєць на справжнє мистецтво, а писанка стала одним із символів українського народу.

Для чого наші предки використовували писанку?

У давні часи люди вважали, що писанка є справжнім магічним предметом. Яйце виступало в якості символа світобудови. Його шкаралупа уособлювала небо, білок – воду, а жовток – землю. Кожен візерунок, нанесений на поверхню яйця, мав своє сакральне значення.

Писанки виготовляли для своєї родини, або у якості подарунка родичам, друзям, та навить ворогам в знак примирення. Їх дарували із побажаннями удачі, здоров’я, благополуччя та родинного щастя. Розписне яйце виступало в якості оберега від хвороби та темних сил. Для багатого врожаю селяни катали писанки по полю, а потім закопували у землю. Також вважалося, що магічна сила писанки може вберегти від пожеж та стихійних лих. Молоді люди клали розписні яйця у воду, а потім умивалися цією водою. Вважалося, що це допомагає зберегти красу та молодість. Діти й молодь використовували писанки для різних ігор та веселих забав.

Процес виготовлення писанки

Серед українців було чимало умільців, які досконало володіли технікою розпису яєць. Наносячи на тонку шкаралупу візерунки, вони створювали справжні витвори мистецтва. Уміння виготовляти писанки передавалося із покоління в покоління. Зараз люди вже не надають писанкам такого значення, однак в деяких українських селах досі живуть майстри та майстрині, які володіють усіма тонкощами цього процесу.

Наші предки підходили до розпису яєць з усією серйозністю. Приступали до роботі, знаходячись у спокійному настої, відкинувши усі погані та тяжкі думки. В день виготовлення писанок намагалися не робити ніякої важкої роботи, щоб руки не тремтіли і малюнки вийшли бездоганними. Роботу починали з молитви, а в процесі нерідко наспівували веснянки.

У кожному регіоні України були свої традиції. Десь цією роботою займалися виключно дівчатка, а десь писанки виготовлялися заміжніми жінками, які навчали цьому мистецтву своїх дітей.

Символіка писанок

Символи, які наносили на яйця, мали містичне значення. Розглянемо найбільш популярні з них.

· Свастика, зірки з різною кількістю променів – символ сонця, життєвої сили.

· Хрест – символ створення світу, простору, вічного життя.

· Подвійний хрест – символ богині неба.

· Крапочки – родючість.

· Хвиляста лінія – знак стихії води.

· Сіточка – символ долі, захист від темних сил.

· Літера «Ж» – уособлення богині Берегині, хранительки всього живого.

· Дерево – символ роду.

· Квіти – продовження роду, кохання.

· Гілочка сосни, соняшник – одужання, зцілення.

Писанки-сувеніри

Зараз в магазинах сувенірів можна придбати красиві дерев’яні писанки, розмальовані в дусі українських традицій. Такий сувенір можна подарувати родичам та друзям на Великдень або використовувати в якості прикраси для святкового столу. Дерев’яна писанка не псується, тому, знаючи сакральне значення малюнків, її можна використовувати в якості оберега для себе та своєї родини.;

Розроблено Alius
leosouvenir © 2013